Magazyn wysokiego składowania to ten element zagospodarowania magazynu, który zdecydowanie wpływa na maksymalizację przestrzeni magazynowej, z kompletnym uwzględnieniem kubatury obiektu. Pytanie jednak pozostaje następujące, kiedy i czy mamy do czynienia z tego rodzaju magazynem?
Samo określenie magazyn wysokiego składowania jest nazwą umowną i jej jednolita definicja nie występuje, choć potocznie wykorzystywana jest w materiałach związanych z zagospodarowaniem magazynowym. Umownie, magazyn wysokiego składowania dotyczy składowania towarów w strukturach wielopoziomowych- zarówno w odniesieniu do regałów półkowych, jak i w przypadku zagospodarowania magazynem wysokim.
Magazyn wysokiego składowania można podzielić z uwagi na wysokość składowania, a także z uwagi na wysokość budynku.
W tej nomenklaturze wyróżnić możemy:
- składowanie niskie- do 4,2m
- składowanie średnie- 0d 4,2 do 7m
- składowanie wysokie, wielokondygnacyjne- od 7 do 25m
Pomimo braku ujednoliconej definicji magazynów tego typu, w kwestii jej klasyfikacji z powodzeniem posiłkować możemy się rozporządzeniem ministerstwa infrastruktury (Dz. U. Nr 75, poz. 690), które odnosi się do wysokości konstrukcyjnych obiektów:
- niskie (N)- do 12m, lub w sektorze mieszkalnym do 4 kondygnacji od poziomu podłoża
- średniowysokie (SW)- do 25m, lub w sektorze mieszkalnym od 4 do 9 kondygnacji
- wysokie (W)- do 55m, lub w sektorze mieszkalnym do 18 kondygnacji mieszkalnych
- wysokościowe (WW)- powyżej 55m.
W zależności od wyposażenia magazynu, również wyróżnić możemy magazyny, w których regały stanowią konstrukcję nośną budynku. Powstające w ten sposób regały wysokiego składowania to nieodłączny element konstrukcji obiektu (dodatkowo z uwagi na przedzielające je warstwy podestów wydzielających kolejne kondygnacje), w której strefy składowania obsługiwane są przy wykorzystaniu zautomatyzowanego wyposażenia magazynu- układnice.
Oczywiście, przedstawione możliwości są płynne, gdyż w niskim budynku, do 12m możemy mieć do czynienia z projektem wysokiego składowania od 7 do 12m przy wykorzystaniu lekkich materiałów, bez wykorzystania podestów (magazyn jednokondygnacyjny).