Jak magazynować towary dłużycowe?

O towarach dłużycowych mówimy wtedy, gdy mają niestandardowe gabaryty. Przyjęło się, że są to wszelkie składowane przedmioty powyżej 2 m długości. Do towaru dłużycowego możemy więc zaliczyć różnego rodzaju rury, pręty, drewniane belki czy blachy. Niestandardowa wielkość towaru wymaga od właściciela magazynu specjalnego sposobu przechowywania. Sprawdźmy zatem, jak przechowywać towar dłużycowy, by magazyn był w pełni funkcjonalny.

Towar o ponadprzeciętnej długości nie jest łatwy w składowaniu, dlatego magazyn musi być odpowiednio zaplanowany i wyposażony. Najlepszym rozwiązaniem dla towarów dłużycowych są regały wspornikowe, które są także wykorzystywane do przechowywania towarów wielkogabarytowych.

Ze względu na rodzaj przechowywanego towaru, regały do dłużyc muszą być stabilnie przymocowane do podłoża. Tylko w ten sposób praca przy takim towarze może być bezpieczna. Wszelkie niedociągnięcia w sposobie przymocowania regału, mogą skutkować poważnym wypadkiem. Regały służące do przechowywania towarów dłużycowych muszą być niezawodne, ale przede wszystkim trwałe. Muszą być wykonane z wysokiej jakości materiału, by mogły wytrzymywać bardzo duże obciążenia podczas składowania. Regały muszą też być odporne na uszkodzenia mechaniczne, które mogą się zdarzyć podczas składowania ciężkiego towaru.

Regały dłużycowe są zbudowane z nośnych słupów oraz ramion. Taka budowa zapewnia udźwig ładunków nawet do kilku ton. Budowa takiego regału zawsze powinna opierać się na rodzaju składowanego towaru. Należy wziąć pod uwagę jego wymiary oraz ciężar. Odpowiednio dopasowana konstrukcja sprawia, że na takim regale można umieścić towar po obu stronach osi, a to oczywiście wpływa na funkcjonalność i ładowność regałów. Ten model regałów ma bardzo duże możliwości, ponieważ można go dowolnie przedłużać i rozbudowywać.

Aby zapewnić sobie łatwy i szybki dostęp do składowanego towaru, należy posiadać odpowiedni wózek widłowy. Zastosowanie takiego systemu składowania sprawi, że zwiększymy poziom eksploatacji objętości magazynu. Wózek widłowy to niezbędny element magazynu, ponieważ w prosty sposób możemy dostać się do towaru i przenieść go w inne miejsce. Wózek widłowy, który sprawdzi się przy obsłudze regałów dłużycowych, powinien być czterokierunkowy. Taki wózek pozwoli lepiej manipulować długimi ładunkami na ograniczonych przestrzeniach magazynu.

Regały wspornikowe idealnie sprawdzą się w magazynie, ale także na placach składowych. Materiał, z którego są wykonywane regały, jest zabezpieczony przed korozją, więc regały mogą być umiejscowione na zewnątrz hal magazynowych. Składując towary dłużycowe, takie jak metalowe pręty czy drewniane belki, na świeżym powietrzu, należy pamiętać o zabezpieczeniu go przed czynnikami atmosferycznymi. Zadaszenie sprawi, że składowany towar będzie chroniony przed deszczem i słońcem.

Wydawałoby się, że towar dłużycowy jest trudny w składowaniu, wystarczy jednak wybrać odpowiedni system składowania. Regały dłużycowe i specjalistyczny wózek widłowy pozytywnie wpłyną na jakość składowania. Ten sposób pozwoli maksymalnie wykorzystać przestrzeń magazynu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *